İnek Memesi Temizliği
 

İneğin memesinden çıkan sütü temiz bir şekilde fabrikaya ulaştırmak için yapılan işlemler, sağım öncesi meme temizliğinden başlar. Çiftliğimizde sağılan her ineğin meme uçları tek tek temizlenir. Temiz meme, hem ineğin sağlığı için hem de sağılan sütün hijyeni için çok önemlidir.

 

 

 


 

Soğutma Tankı Temizliği
 

Süt sadece insanlar için değil, mikroplar için de çok iyi bir besin kaynağıdır. Süte girmeyi başaran mikroplar hızla çoğalır ve sütün kalitesini bozarlar. Bu sebeple sütün temas ettiği tüm yüzeyler her sağım sonrasında dezenfekte edilir. Bunun yanı sıra mikropların üremesini önlemek için paslanmaz borular sayesinde süt el değmeden anında soğutma tanklarına aktarılır. Burada kısa bir sürede 38.5 derece sıcaklıkta sağılan süt 4 dereceye düşürülür ve mikrop üremesinin önüne geçilir.

 

 

 

 

Süt Tankeri Temizliği
 

Tabii ki bu yeterli değil. Sütü fabrikaya sevk eden süt tankeri, fabrikada dezenfekte edilir ve mühürlenir. Çiftlikte bu aracın mühürleri kırılır ve bir defa daha kontrol edilir. Sonra süt tankere aktarılır ve soğuk olarak fabrikaya ulaşır. Bu sistem sayesinde sevk edilen sütün kalitesi fabrikaya ulaşana dek bozulmaz.