Pastırma, çiğ etin baharatlanarak ve tuzlanarak kurutulması ile yapılan bir et ürünüdür. En eski Türk yiyeceklerinden biri olan pastırma, lezzeti ve baharat aroması ile dünya mutfağında da kendine yer edinmiştir. Pastırma, konargöçer hayat tarzını benimseyen eski Türklerin etleri bozulmadan kolaylıkla taşıyabilmek için geliştirdikleri yöntemin ürünüdür.

 

Pastırma, dana etinin kol, but ve sırt bölümlerinden yapılmaktadır. Pastırmanın yapıldığı bölüme göre sırt, tütünlük, bonfile, kara parça ve seçme pastırma olarak beş çeşidi bulunmaktadır. En çok tüketilen pastırma çeşitlerinden biri olan seçme pastırma, dananın but etinden üretilmektedir. Diğer çeşitlerine göre biraz sert olan seçme pastırma, çiğ olarak tüketilmesinin yanı sıra yemeklere de eklenen pastırma çeşididir.
 

Seçme Pastırma, çiftliğimizde doğal koşullarda yetiştirilen danaların etlerinden üretilmektedir. Eşsiz lezzeti ile hayran olacağınız bu ürün, dana but etlerinin tuzlama, presleme, kurutma ve özel çemenleme gibi işlemlerden geçirilmesi ile üretilmektedir. Ardından dilimlenip özenle paketlenerek sizlere ulaştırılır. Seçme Pastırma ürünü, çemenli yapısı ile tadanlara farklı bir aroma sunuyor. Dilimli olarak satışa sunulan seçme pastırma, 120 gr’lık pratik açılan ambalajı ile mutfaklarınızda sizlere pratiklik de kazandıracak.

 

Pastırmanın dış yüzeyinde çemen neden bulunur?

Pastırma üzerine sürülen Çemen pastırmaya lezzet katan en önemli unsurlardan birisi. Ancak lezzet katmanın yanı sıra pastırmayı dış etkilere karşı korumaya, etin olması gerekenden fazla kurumasını önlemeye, hava ile temasını keserek kokmasını - bozulmasını engellemeye ve etin içerisinde bulunan yağların oksitlenerek pastırmayı acılaştırmasının önüne geçmek için çemen kullanılmaktadır.


Satın almak için tıklayın
Feyz Çiftliği | Seçme Pastırma Üretimi